Համաձայնագիրը վավերացնելու նպատակն է երկու պետությունների համապատասխան տարածքների միջեւ օդային հաղորդակցություններ հաստատելը եւ նման հաղորդակցությունների հետ կապված միջազգային համագործակցությունը հնարավորինս խթանելը:
««Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Սիրիայի Արաբական Հանրապետության կառավարության միջեւ օդային հաղորդակցությունների մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագծի ԱԺ մարտի 1-ի նիստում ներկայացրել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը:
Նրա խոսքով համաձայնագրի վավերացումը կնպաստի երկկողմ կանոնավոր թռիչքների ապահովմանը, կխթանի երկկողմ տնտեսական կապերի ակտիվացումը: Կանոնավոր չվերթների իրականացումը խիստ դրականորեն կանդրադառնա սիրիահայ համայնքի` դեպի Հայաստան շարժի, ինչպես նաեւ միջպետական, խորհրդարանական եւ այլ պատվիրակությունների փոխայցելությունների վրա: Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2021 թվականի մայիսի 14-ին:
Արմեն Սիմոնյանը հայտնել է, որ այսօր Հայաստանի եւ Սիրիայի միջեւ ավիափոխադրություն իրականացվում է շաբաթական մեկ անգամ:
Համաձայնագրի վերաբերյալ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Հովիկ Աղազարյանը:

Цель ратификации – установление воздушного сообщения между соответствующими территориями двух государств и максимальное развитие международного сотрудничества, связанного с авиасообщением.
1 марта на заседании НС заместитель министра территориального управления и инфраструктур А.Симонян представил законопроект о ратификации “Соглашения о воздушном сообщении между Правительством Республики Армения и Правительством Сирийской Арабской Республики”.
По его словам, ратификация подписанного 14 мая 2021 г. соглашения посодействует обеспечению регулярных двусторонних авиарейсов, активизации взаимных экономических отношений, передвижению в РА представителей армянской общины Сирии, а также взаимным визитам межгосударственных, парламентских и других делегаций.
По А.Симоняну, в настоящее время авиасообщение между РА и САР осуществляется раз в неделю.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам о ратификации соглашения представил О.Агазарян.