Համաձայնագիրը վավերացնելու նպատակն է երկու պետությունների համապատասխան տարածքների միջեւ օդային հաղորդակցություններ հաստատելը եւ նման հաղորդակցությունների հետ կապված միջազգային համագործակցությունը հնարավորինս խթանելը:
««Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Սիրիայի Արաբական Հանրապետության կառավարության միջեւ օդային հաղորդակցությունների մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագծի ԱԺ մարտի 1-ի նիստում ներկայացրել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը:
Նրա խոսքով համաձայնագրի վավերացումը կնպաստի երկկողմ կանոնավոր թռիչքների ապահովմանը, կխթանի երկկողմ տնտեսական կապերի ակտիվացումը: Կանոնավոր չվերթների իրականացումը խիստ դրականորեն կանդրադառնա սիրիահայ համայնքի` դեպի Հայաստան շարժի, ինչպես նաեւ միջպետական, խորհրդարանական եւ այլ պատվիրակությունների փոխայցելությունների վրա: Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2021 թվականի մայիսի 14-ին:
Արմեն Սիմոնյանը հայտնել է, որ այսօր Հայաստանի եւ Սիրիայի միջեւ ավիափոխադրություն իրականացվում է շաբաթական մեկ անգամ:
Համաձայնագրի վերաբերյալ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Հովիկ Աղազարյանը:

The objective of ratifying the Agreement is to establish air communications between the respective territories of the two states and to promote international cooperation regarding such communications as much as possible.
The draft law on Ratifying the Agreement on Air Communications between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Syrian Arab Republic was introduced by the RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan at the NA sitting on March 1.
According to him, the ratification of the Agreement will contribute to ensuring regular |return flights, will promote the activation of bilateral economic ties. The implementation of regular flights will have a very positive impact on the move of the Syrian-Armenian community to Armenia, as well as mutual visits of inter-state, parliamentary and other delegations. The Agreement was signed on 14 May 2021.
Armen Simonyan stated that today air transportation between Armenia and Syria is carried out once a week.
Hovik Aghazaryan presented the endorsement of the NA Standing Committee on Economic Affairs regarding the Agreement.